Na co pomaga miód rzepakowy?

Miód rzepakowy to jedna z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce odmiana miodu. Pomaga, między innymi, w chorobach układu krążenia i wątroby.

 

Miód rzepakowy ceniony jest ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Cenią go osoby chore na choroby układu krążenia. Dzięki swoim właściwościom miód rzepakowy nie tylko reguluje ciśnienie tętnicze krwi, ale także wpływa na lepsze odżywienie mięśnia sercowego, a także pozwala redukować objawy miażdżycy.

Miody rzepakowe posiadają także właściwości detoksykacyjne, dzięki czemu doceniają go także osoby mające problemy z działaniem innego bardzo ważnego organu, jakim jest wątroba. Miód wspomaga bowiem wątrobę w procesach odtruwania organizmu z toksyn.

Rzepak

Rzepak, fot. Hans, CC0

Ponadto miody rzepakowe stosowane są przy łagodzeniu objawów infekcji górnych dróg oddechowych, łagodzi ból gardła, kaszel a także pobudza do działania system immunologiczny. Miody te stosowane są również zewnętrznie na rany, przyspieszając proces gojenia się ran.

Co ciekawe jest miodem o relatywnie niewielkich właściwościach antybiotycznych.

Jak rozpoznać miód rzepakowy

Miód rzepakowy jest bardzo charakterystycznym miodem – w stanie płynnym jest niemal bezbarwny, natomiast po skrystalizowaniu przybiera postać białokremowej masy. Posiada bardzo charakterystyczny zapach kwiatów rzepaku, w smaku jest słodki, nieco mdły, z bardzo delikatną goryczką.

Miód rzepakowy jest jednym z najwcześniejszych w Polsce miodów odmianowych – dostępny jest już powszechnie w drugiej części wiosny.

 

Krzysztof