Nie tylko warroza i pestycydy? Pszczołom szkodzą też telefony komórkowe?

Telefon komórkowy

Według dr Fevre’a, biologa z Lozanny telefony komórkowe zaburzają życie pszczół i przyczyniają się do spadku ich liczebności.

Doktor Fevre przeprowadził eksperyment, w którym dowiódł, że pszczoły zmieniały swoje zachowanie w chwili, gdy nawiązywał on połączenie ze swojego telefonu komórkowego lub ktoś próbował się do niego dodzwonić. Pszczoły wydawały wtedy wysokie dźwięki, które zazwyczaj oznaczają u nich początek nastroju rojowego.

Eksperyment został przeprowadzony w taki sposób, że Fevre umieścił pod ulem dwa telefony komórkowe. Badacz zaobserwował, że dźwięki o wysokiej częstotliwości pojawiały się po około 20-40 min po rozpoczęciu dzwonienia . Pszczoły zaczynały generować wówczas serie skrzeków o wysokiej częstotliwości, a uspokajały się mniej więcej po dwóch minutach od ustania dzwonienia.

Szwajcar przekonuje, że swoim eksperymentem dowiódł, iż narażenie pszczół na działanie telefonów komórkowych może przyczynić się do spadku ich populacji. Rewelacje szwajcarskiego biologa nie zostały jednak jak dotąd przyjęte przez świat nauki i (przynajmniej na razie) pozostają raczej wyłącznie ciekawostką przyrodniczą.

 

Źródło:  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/telefony-komorkowe-szkodza-pszczolom

Krzysztof