Dlaczego miód jest zdrowy

Prozdrowotne właściwości miodu znane są w medycynie ludowej – nie tylko polskiej – od wieków. O korzystnych właściwościach miodu czytamy już przecież w Starym Testamencie. A co dziś wiemy na temat miodu? Czy nauka odkryła, co takiego niezwykłego kryje w sobie miód?

Nauka w naszych czasach coraz częściej stara się odkryć tajemnice, które kryje w sobie nie tylko miód, ale także inne produkty pszczele. Dlatego wiele zagadek związanych z prozdrowotnym działaniem miodu obecna nauka zdołała już rozwiązać.

Wiemy na przykład, że miód oprócz dużej ilości cukrów prostych (w głównej mierze glukozy i fruktozy) zawiera także inne, bardzo cenne składniki, często występujące w ilościach śladowych, a jednak równie często decydujące o właściwościach  prozdrowotnych miodu.

Oprócz wspomnianych cukrów prostych w miodzie znajdziemy, między innymi, kwasy organiczne, pochodzące z nektaru olejki eteryczne (aż kilkadziesiąt różnych rodzajów), β-karoten,  ksantofil, enzymy (które dostają się do miodu wraz ze śliną pszczół), liczne mikroelementy i witaminy (m.in. A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, kwas pantotenowy i biotynę) oraz acetylocholinę. Dzięki temu bogactwu składu miodu, jest on – niebezzasadnie – uważany jest za jeden z najwartościowszych pokarmów występujących w naturze. To bogactwo składu powoduje także, że miód może pomagać na bardzo wiele, często bardzo różnych dolegliwości, takich jak przeziębienie, nadciśnienie, problemy żołądkowe, trudno gojące się rany i wiele, wiele innych.

 

Źródło: tutaj

Krzysztof