Dowiedziono, że miód jest skuteczny w leczeniu zapalenia dziąseł

Jama ustna

Stosowanie miodu w stomatologii jest kwestią stosunkowo mało znaną. Okazuje się jednak, że miody mogą z powodzeniem być włączane, na przykład, do leczenia zapalenia dziąseł.

 

Dysponujemy dwoma niezależnymi badaniami, które pokazały, że przy zapaleniu dziąseł włączenie do terapii miodu może podnieść skuteczność leczenia.

Po pierwsze, badania przeprowadzone przez Kadarja pokazały, że u chorych na przewlekłe zapalenie dziąseł terapia za pomocą ultrafonoforezy i miodu daje lepsze wyniki leczenia od terapii wyłącznie za pomocą ultrafonoforezy. Dzięki włączeniu miodu objawy ustępowały szybciej, a terapia u niemal 90% chorych pozwoliła na całkowite usunięcie objawów choroby. Natomiast u tych chorych, którzy nie byli leczeni miodem całkowite usunięcie objawów nastąpiło jedynie w około 40% przypadków.

Drugimi znanymi badaniami, które potwierdzały skuteczność miodu w zapaleniu dziąseł są badania przeprowadzone przez English. W tychże badaniach osoby cierpiące na zapalenie dziąseł podzielono na dwie grupy. W pierwszej znalazły się osoby, który podawano 3 razy dziennie do żucia substancję z miodem, w drugiej osobom podawano podobną substancję, w której składzie nie znalazł się miód. Wyniki badań wykazały, że ssanie lub żucie substancji z zawartością miodu zmniejszyło krwawienie dziąseł u prawie 34% chorych, natomiast w grupie osób, które były leczone preparatem bez miodu, krwawienie dziąseł zmniejszyło się u 21% osób.

 

 

 


Źródło: Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia „Możliwości stosowania miodu w stomatologii”, w: Postępy Fitoterapii (http://www.czytelniamedyczna.pl/2653,mozliwosci-stosowania-miodu-w-stomatologii.html)

Krzysztof